: Bilgisayarınız Neden Yavaşlıyor ?
Android Oyun Hilesi

Bilgisayarınız Neden Yavaşlıyor ?

Savaş Can Altun
5 sene önce

Bilgisayarınızın neden yavaşladığını bir türlü çözemediniz mi? O zaman bu 10 maddeye göz atmalısınız.
İnternette gezinirken, klasörlere veya dosyalara çift tıkladığınızda, bilgisayarınız açılırken ve kapanırken, ve hatta bir şeyler yazarken yavaşlıyorsa, yalnız değilsiniz.

 

 
1. Sistem başlangıcı: PC’niz yavaş başlıyorsa, bunun bir numaralı sorumlusu genellikle başlangıçta yüklenen uygulamalardır. Başlangıçta yüklenen uygulamaları Windows’un msconfig aracı ile değiştirebilir, veya Autoruns gibi daha gelişmiş bir yazılıma başvurabilirsiniz.

2. Parçalanmış sabit disk (SSD’ler hariç): Sabit diskinizdeki dosyaların parçalarının diskin farklı bölgelerine yayılması, onların okunmasını veya üzerine yazılmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Diskinizin ne kadar parçalandığını görmek için Windows’ta C sürücünüze sağ tıklayın, Özellikler > Araçlar > Şimdi Birleştir’i seçin ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

3. Çok fazla geçici dosya birikintisi: Sabit diskiniz yüzde 90 oranında veya daha fazla dolduğunda performansınız düşecektir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, Windows’un geçici dosyalarını silmek ve web tarayıcınızın ön belleğini temizlemektir. Windows’un geçici klasörlerini temizlemek için CCleaner’dan faydalanabilirsiniz

4. Yanlış ayarlanmış bir takas dosyası: Hata mesajlar ve kötü performans, bazen belleğiniz tükendiğinde sabit diskinizi bellek olarak kullanmaya izin veren takas dosyasından kaynaklanabilir.
Takas dosyanızın boyutunu masaüstünde veya Windows Gezgini’nde Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler’e, ardından Gelişmiş > Ayarlar > Performans > Gelişmiş’e tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Buradaki minimum ve makisumum boyutları artırın veya boyutları sistemin yönetmesine izin verin.

5. Kaldırılan programlar ve kayıt defteri: Bir programı kaldırmanız, onun tüm öğelerini tamamen PC’nizden silmeniz anlamına gelmeyebiliyor. Yazılımı CCleaner gibi bir araçla tamamen kaldırabilirsiniz, ancak daha önceki kaldırmalarınız kayıt defterinizde artıklar bırakmış olabilir.
Bu artıkları temizlemek de CCleaner ile mümkün, ancak Windows kayıt defterini temizlemek için başka birçok araç da bulabilirsiniz. Kayıt defteriyle ilgili herhangi bir şey yapmadan önce PC’nizin yedeğini almanız yerinde olacaktır.

6. Yavaş ağ: Yavaş bir ağ bağlantısı, PC’nizin performansını direk olarak etkilemese de veri indirirken veya bulut uygulamalarını kullanırken sizi yavaşlatabilir. Sorunların üstesinden gelmek için önce ağ kablonuzun hasar almadığından emin olun. Kablosuz ağ kullanıyorsanız, bulunduğunuz yerde sinyalin güçlü olup olmadığını kontrol edin.

7. Virüsler: Zararlı yazılımlar, sisteminizin yavaşlamasına neden olabilecek en önemli sebeplerdendir. Bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı tarayın ve PC’nizde zararlı yüklü olup olmadığını kontrol edin.

8. Sisteminizle gelen yazılımlar: Bilgisayarınıza üreticiniz tarafından yüklenmiş olan yazılımlar, bazen çok fazla kaynak tüketerek sisteminizi yavaşlatabilir. Görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni çalıştırın. İşlemler sekmesinde en çok hangi programların kaynak tükettiğine göz gezdirin.

9. Eski donanım: Bazen tek bir donanımınız, örneğin uzun süredir yükseltmediğiniz RAM’iniz, sisteminizde tıkanmaya yol açabilir. Zaman zaman eski kablolar da yavaş veri aktarımına ve veri kaybına yol açabilir.

10. Konum, hava akışı: Toz bilgisayarınızın içerisindeki fanların, hava boşluklarının, kabloların ve heatsink’lerin üzerinde toplanarak onun fazla ısınmasına neden olabilir. Bu ise performansta düşüş olarak size geri döner. Aynı zamanda PC’nizi hava alan bir yerde konumlandırmalı, hava deliklerini kapatmamalısınız.

Bu Yazıyı Paylaş : Bilgisayarınız Neden Yavaşlıyor ? kutladı yazısını paylaş Bilgisayarınız Neden Yavaşlıyor ? yazısını paylaş
Yazar: Hakkında
Uzun bir süredir web işleri ile uraşan freelance calışan bir yazılımcı. www.savascanaltun.com ve www.saltun.net 'in kurucu ve geliştirici. freelance iş vermek için iletişim kısmından ulaşa bilirsiniz referanslarım ve uzmanlık alanlarım için üst menüden portfolyo kısmına tıklayınız.
Benzer Yazılar
Merhabalar bildiğiniz gibi windows 10 tanıtıldı beta versiyonu olarak sunuldu ve indirmek isteyenler için paylaşıldı 8 e göre bir çok d...
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere WampServer  in 64 bit versiyonunda genelde çıkan msvcr100.dll  sorunun çözümünden bahsedeceğim. ben...
Bu dersimizde Bilgisayarı Bir süre sonra otomatik kapanmasını nasıl sağlayacağımızı anlatacağım. bu işlem için çeşitli programlar...
Bilgisayarınız tüm özeliklerini öğrenmek için piyasada bir çok program mevcut hatta coğunun adını duymuş veya kurmuş dahi ola bilirs...
Yorumlar
    Bilgisayarınız Neden Yavaşlıyor ? Hakkında Yorum Yaz
Sponsorumuz
#
Sponsor Reklamlar
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
Son Yazılar
Kategoriler
Sponsorumuz
#
Etiketler


Sosyal Ağlarda Ben.

Tavsiye Linkler

Google Sıra Bulucu

Yandex.Metrica
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.