: C# ile Regex Kullanımı
Android Oyun Hilesi

C# ile Regex Kullanımı

Savaş Can Altun
4 sene önce

Merhaba arkadaşlar c# derslerine uzun bir süre ara vermiştim. şimdi c#‘a tekrar dönüş yapıyorum denile bilir. şimdi birazcık orta ile ileri düzey arası kalan. Regex‘e giriş yapacağız.

Şimdi hiç bilginiz olmadığını var sayarak Regex‘den biraz bahsedeyim.

Regex Kısacası Düzenli İfadelerdir. örnek veriyorum girilen telefo numarasının doğru formatta olduğunu bula biliriz. veya sadece Yazı girilmesini istediğimiz zaman bunun sorgusunu sağlıya biliriz. bu makalemde sizlere Regex ‘ i değilde Regex‘i c# da kullanmayı anlatacağım. şimdi basit bir örnek yapalım. girilen yazı sadece  Sayı ise diye bir sorgu yaptıralım.

C#Kendinden regex desteklemez aslında desteklerde kütüphaneyi dahil etmek gerekir şu şekilde dahil ediyoruz.

Şimdi ise basit bir fonksiyon yazalım. sadece sayımı diye kontrol ettireceğimiz bir şey olsun.

Yaptığımız bir fonksiyon açıp gelen veriyi sorgulatmak oldu.  Regex desenini bir değişkene atadım daha kolay anlamanız için burda dikkah etmeniz gereken olan Regex.Match ‘dır arkadaşlar.  şimdi bunu bir sorgu yapalım.

Form’umuzu şu şekilde hazırlayın.

1 Adet Button

1 Adet Texbox

şimdi button‘un kodları kısmına şunu yazalım.

Yaptığımız işlem gelen veriyi yazi adlı değişkene aktarıp ardından  if else ile sorgulamak oldu .

 

Not :  Desenimiz [0-9] sadece 0 dan 9 a kadarki sayılar demektir bunu [a-Z] yaparasnız İngilizce karakterlerin hepsini destekler türkçe karakterler için – koyup ş İ vs.. ekliye bilirsiniz.

Yaptığımız örneğ i tıklayarak indire bilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş : C# ile Regex Kullanımı kutladı yazısını paylaş C# ile Regex Kullanımı yazısını paylaş
Yazar: Hakkında
Uzun bir süredir web işleri ile uraşan freelance calışan bir yazılımcı. www.savascanaltun.com ve www.saltun.net 'in kurucu ve geliştirici. freelance iş vermek için iletişim kısmından ulaşa bilirsiniz referanslarım ve uzmanlık alanlarım için üst menüden portfolyo kısmına tıklayınız.
Benzer Yazılar
Merhaba arkadaşlar internet de illaki görmüşsünüzdür hep yurt dışından bazı yerlerin manzaraları falan paylaşılıyor bende bizim ü...
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere vk.com embedlerdeki hataları nasıl gidereceğinizi anlatacağım. Misal veriyorum siteleriniz var vk...
Merhaba arkadaşlar skype kullanıcılarını sevindirecek haberlerden biri olan online olarak skype görüşmesi yapmanızı sağlayan skype web...
Merhaba arkadaşlar asphalt serisinin yeni oyunu olan Asphalt Nitro için hazırlamış olduğumuz mod apk sayesinde sınırsız para ve araç...
Yorumlar
    C# ile Regex Kullanımı Hakkında Yorum Yaz
Sponsorumuz
#
Sponsor Reklamlar
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
Son Yazılar
Kategoriler
Sponsorumuz
#
Etiketler


Sosyal Ağlarda Ben.

Tavsiye Linkler

Google Sıra Bulucu

Yandex.Metrica
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.