: PHP Nasıl Calışır ?
Android Oyun Hilesi

PHP Nasıl Calışır ?

Savaş Can Altun
5 sene önce


Web dünyasındaki diller ikiye ayrılır. Server side ve Client side olmak üzere. Client side dillerde hazırlanmış olan web sayfalarında bir işlem yapılmaz. Web sayfası ziyaretçiye gönderilir. Ziyaretçinin tarayıcısı gelen kodları yorumlar ve web sayfasını gösterir. HTML bu tip dosyalara örnektir. HTML sayfaları web sunucusu tarafından olduğu gibi ziyaretçiye gönderilir. HTML dosyasının kodları ziyaretçinin tarayıcısı tarafından yorumlanır ve ziyaretçiye gösterilir. Server side dillerse ziyaretçi tarafından talep edildiğinde web sunucusu tarafından ilgili yorumlayıcıya gönderilir. ASP, ASP.NET, PHP, Perl gibi programlama dilleri Server side programlama dilleridir. Bu programlama dilleriyle hazırlanmış olan web sayfalarının içerisinde program kodları yer almaktadır. Eğer ziyaretçilerden biri bu dillerde yazılmış bir sayfayı web sunucusunda isterse web sunucu kendisinde tanımlı olan yorumlayıcıya sayfayı kodları çalıştırması için gönderir.

Yorumlayıcı kendine gelen sayfanın kodlarını çalıştırır ve içerisindeki satırları işler. Elde ettiği sonucu tekrar web sunucusuna verir. Web sunucusu kendine gelen sayfayı ziyaretçiye gönderir.

Ziyaretçiye gönderilen web sayfasının uzantısı hazırlandığı programlama dilindedir. PHP’yle hazırlanmış olan bir web sayfasının dosya uzantısı “.php“dir. Ama ziyaretçiye gönderilen PHP uzantılı sayfanın içerisinde PHP kodu yer almaz. Tüm PHP veya diğer dillerde yazılmış olan kodlar yorumlayıcı tarafından çalıştırılır ve sonucu sayfanın içerisine yerleştirilir.

PHP sayfası ziyaretçi tarafından istendiğinde web sunucusu sayfayı “php-cgi.exe“ye gönderir. Php-cgi gelen dosyanın içerisindeki PHP kodlarını çalıştırır. HTML satırlarına dokunmaz. Oluşturduğu HTML içerikli PHP uzantılı dosyayı web sunucuya verir. Web sunucu da sayfayı ziyaretçiye gönderir.

PHP’nin çalışması bu şekilde. Gerek PHP olsun gerekse diğer dillerde hazırlanmış olan web sayfaları olsun ziyaretçiye gönderildiğinde PHP kodu içermezler.

PHP yorumlayıcısı PHP sayfasını yukarıdan aşağıya doğru okur. Web sayfasının ilk satırlarından başlar ve satır satır okuyup sayfanın sonuna gelir.

Etiketler :, , ,
Bu Yazıyı Paylaş : PHP Nasıl Calışır ? kutladı yazısını paylaş PHP Nasıl Calışır ? yazısını paylaş
Yazar: Hakkında
Uzun bir süredir web işleri ile uraşan freelance calışan bir yazılımcı. www.savascanaltun.com ve www.saltun.net 'in kurucu ve geliştirici. freelance iş vermek için iletişim kısmından ulaşa bilirsiniz referanslarım ve uzmanlık alanlarım için üst menüden portfolyo kısmına tıklayınız.
Benzer Yazılar
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi php ile bir sitenin ekran görüntüsünü almak biraz uzun bir iş diye biliriz. bundan daha önce Snapito...
Merhaba arkadaşlar üzerinde calıştığım bir proje için paylaşılan Yazılardaki adresleri ( URL ) otomatik link'e çevirmem gerekiyordu b...
Merhaba arkadaşlar bugün PHP'de sizlere Skype Api hakkında döküman tanıtacağım. Burada kullanılan api Skype Durumu ile alakalı yani b...
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere glob() fonksiyonundan biraz bahsedeceğim. peki nedir ? neyin nesidir ? diye soracak olursanız. Glob...
Yorumlar
    PHP Nasıl Calışır ? Hakkında Yorum Yaz
Sponsorumuz
#
Sponsor Reklamlar
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
 Reklam Alanı
Son Yazılar
Kategoriler
Sponsorumuz
#
Etiketler


Sosyal Ağlarda Ben.

Tavsiye Linkler

Google Sıra Bulucu

Yandex.Metrica
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.